سدر : شستشو با پودر این گیاه به ویژه در افرادی که پوست و موی چرب دارند توصیه می شود، این ترکیب اثرات ضدعفونی کنندگی و پاک کنندگی قوی دارد

خطمی : قسمت های مختلف این گیاه برای شستشو مناسب است ، این گیاه در کنار آب لعاب ایجاد می کند که باعث رفع خشکی و شکنندگی پوست و مو می گردد و تاثیر پاک کنندگی مناسبی نیز دارد . دربسیاری موارد استفاده از سدر و خطمی در کنار هم توصیه شده است.

سفیدآب : استفاده از آن به شرط بهداشتی بودن در مواردی توصیه شده و باعث باز شدن منافذ پوستی و پاک شدن چرک میگردد اما نباید به طور مداوم یا برای مناطق ظریفی مثل پوست صورت مورد استفاده قرار بگیرد چرا که باعث تحریک و ازبین رفتن چربی طبیعی پوست شده و آن را حساس و شکننده می کند.

گل سرشو: برای شستشو و تقویت موهای چرب به کار می رود ولی نباید به مدت طولانی روی سر بماند . در زمان شستشو نیز باید به آرامی و بدون کشیده شدن موها و با ریزش آب ملایم شسته شود ، میتوان این گل را با لعاب حاصل از کتیرا یا خطمی همراه کرد . بهترین روش آن است که مقدار مناسب از ترکیب پودر شده را چندین ساعت در آب جوش خیسانده و از آب کاملا صاف شده آن به جای شامپو استفاده کرد.

می توان گاهی از ترکیب زیر به عنوان شامپو یا صابون برای شستشوی سروبدن استفاده کرد:سدر ۳۰۰گرم، مورد ۱۵۰گرم، حنای بی رنگ ۲۵گرم، کمی روغن زیتون، ۱استکان آب کرفس ، ۲قاشق غذاخوری سرکه را مخلوط و با آب ویا عرق شاهتره به صورت رقیق درآورید ، مخلوط فوق به عنوان شوینده پانزده الی بیست دقیقه روی سر و بدن مانده سپس شسته شود.