ترکیب سیاهدانه و عسل که به آن دوسین گفته می شود،خواص بی نظیری دارد که از گذشته تا به امروز از آن به عنوان یک دارو در بهبود بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

طرز تهیه و مصرف معجون دوسین:

برای تهیه این معجون کافیست ۳ واحد عسل طبیعی را با ۱واحد سیاهدانه نیم کوب شده به خوبی مخلوط کنید.

نکته مهم اینکه ، مواد موثره و موجود در سیاهدانه به سادگی در برابر اکسیژن هوا اکسید می شود و خواص خود را از دست می دهد.به همین دلیل بهتر است دقیقا پس از کوبیدن ، آن را با عسل مخلوط کنید.پس از مخلوط شدن با عسل تا چندین ماه خواص خود را حفظ خواهد کرد.

طریقه مصرف : نحوه مصرف دوسین بسته به نوع بیماری و علت مصرف متفاوت خواهد بود ولی دستور کلی مصرف آن هر ۲۴ ساعت یک قاشق مربا خوری است .در بعضی نسخه ها از سه قاشق مرباخوری در روز،یکی قبل از صبحانه ، یکی بعدازظهر و یکی شب قبل از خواب استفاده می کنند.

خواص این ترکیب بیشتر به سیاهدانه مربوط می باشد و عسل بیشتر نقش یک حامل را ایفا می کند.خواص مهم این معجون عبارت است از :

  • پیشگیری و درمان سرطان
  • ترمیم و بهبود زخم ها
  • پیشگیری و درمان عفونت ها
  • درمان بیماری های تنفسی و آلرژیک
  • پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و عروقی

موارد منع مصرف دوسین:اگر چه دوسین خواص بسیاری دارد که به بعضی از آنها اشاره شد، اما به علت طبع گرم آن ، به افرادی که طبع گرمی دارند توصیه نمی شود. همچنین مصرف دوسین برای افراد ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی مانند افزایش فشار خون و همچنین بیخوابی شود و بهتر است افراد قبل از مصرف این ماده حتما با پزشک طب سنتی مشورت کنند تا بر اساس طبع و همچنین بیماری آنها مقدار و نحوه مصرف این ماده را تعیین کند.