ساعات بیولوژیک بدن

ساعت ۹ الی ۱۲ شب: در این زمان بدن مواد سمی خود را از بین می برد؛ این امر با فعالیت آنتی اکسیدان ها انجام می گیرد. در این زمان بایستی بدن انسان استراحت کند و در آرامش باشد. خوردن شام در این ساعت به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا عملکرد پاکسازی بدن را دچار اختلال می کند.

ساعت ۱۲ شب الی ۲ بامداد: ساعتی است که انرژی کبد بالاست؛ در این ساعت عملکرد کبد باعث سم زدایی بدن می شود، همچنین هورمون های فعال رشد فعال می باشد در این ساعت دارای بیشترین سطح و عملکرد است؛ بنابراین در مشاوره افزایش قد برای کودکان و نوجوانان در کلینیک طب سوزنی و سنتی شرقی، پزشک به داشتن خواب مناسب و عمیق در این ساعت توصیه اکید می کند و شخص بایستی به کمک پزشک بهترین خواب را در این ساعت داشته باشد. این مرحله برای بازسازی ارگان های بدن و یا ترمیم بهترین و موثرترین ساعت است بر اساس فیزیولوژی انرژی که اساس اکوپانکچر مدرن می باشد؛ در این ساعت انرژی کبد در بالاترین سطح است.

ساعت ۱ الی ۳ بامداد: در این مرحله کیسه صفرا و مجاری صفراوی در حال سم زدایی می باشد. در این زمان حداکثر گردش انرژی احشائی در کیسه صفرا و مجاری صفراوی وجود دارد و همین قانون طب سنتی شرقی بیانگر این واقعیت است که پزشکان طب اورژانس در این ساعات بیشتر با مسائل و دردهای حاد صفراوی مواجه می شوند.

ساعت ۴ و ۵ صبح: در این ساعات انرژی ریه و دستگاه تنفس در حد بالای خود می باشد، افراد آسماتیک و یا دارای مشکلات مزمن در این ساعات دچار سرفه می شوند که بایستی از وقوع این حملات پیشگیری کرد.

ساعت ۶ و ۷ صبح: حداکثر انرژی در روده بزرگ است. دفع اصلی مواد زاید در این ساعات بهترین روش پاکسازی احشای داخلی می باشد. در این ساعات حرکت روده بزرگ به واسطه عملکرد شبکه عصبی مزانتریک تحتانی افزایش دارد.