بیماری سینوزیت یعنی چه؟ مغز در طب سنتی به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه به حساب می آید و محافظت از آن ، از اهم تدابیر برای حفظ سلامتی در کل بدن است . گروهی از حکمای طب سنتی معتقدند که مغز هم مانند معده دارای قوه هاضمه ، جاذبه ، ماسکه و دافعه است.شخصی که دارای سینوزیت است در حقیقت نیم تنه اش در بالا سرد است و تندتند مریض می شود ولیکن این شخص کف پاهایش می سوزد و بایستی این سوختن به دلیل غلظت خون و یا چربی خون درمان شود اما باید اول سینوزیت اورا درمان کرد و سپس کف پاها را آرام کرد.

مغزی که ضعیف باشد ، حجم مواد زائد و لزج و بلغمی تولیدی آن زیاد می شود و اگر این مواد به درستی از بدن خارج نشوند به مرور در مجاری دفعی باقی می ماند و تولید عفونت می کند که سینوزیت هم یکی از مصادیق آن است.

سینوزیت در همه سنین نشانه از تولید نزله ها در سر ، کم خونی ارثی ، بلغم ، کبد چرب ، نفخ شکم و بیماری هورمونی می باشد. ولذا تزریق آنتی بیوتیک ها در این بیمار ناموفق هستند چون چرک ها فقط خشک می شوند ولیکن ذات آن در عروق باقی می ماند .در قسمت هایی از صورت مجراهایی وجود دارد که وقتی عفونی می شوند، ملتهب شده و مخاط موجود در آن ها به راحتی تخلیه نمی شوند در نتیجه باعث بروز عوارضی می شوند که به این حالت سینوزیت گفته می شود.

علامت اصلی سینوزیت دردهای ضربان دار و احساس فشار در صورت است که با خم شدن به جلو بدتر می شود . سینوزیت پیشانی باعث درد در بالای ابرو می شود و پیشانی در هنگام لمس ممکن است دردناک باشد.

سینوزیت فکی باعث درد در فک فوقانی و دندان ها و گونه می شود و ممکن است با درد دندان اشتباه شود.

التهاب سینوس های اطراف گوش می تواند باعث گوش درد ، درد گردن و یا کتف ها ، درد در پشت چشم ها و یا در بالای سر و یا ناحیه گیجگاهی شود.

سینوزیت می تواند باعث بالا رفتن تب ، ضعف بدن ، احساس خستگی ، ازبین رفتن حس چشایی ، بویایی و سرفه های خلط دار شب هنگام گردد.

علائم سینوزیت:

گرفتگی بینی با ترشح مایعات سبز متمایل به زرد ، احساس فشار در داخل سر ، سردرد که هنگام صبح یا خم شدن به جلو شدیدتر است، گاهی اوقات سرفه یا اختلال در خواب ، درد گونه ها ، انسداد کامل مجرای سینوس ، خلط پشت حلق

تدابیر مهم سینوزیت :

 • با سر و موی خیس به هوای آزاد نروند و از در معرض جریان هوا قرار گرفتن ، در خواب و بیداری خودداری فرمایند، یعنی در خواب نزدیک پنجره یا زیر دریچه کولر خاموش یا در مسیر جریان هوا نخوابند و از یک کلاه منفذ دار شبیه عرق چین هنگام خواب استفاده کنند.
 • در بیداری از کولر منزل وماشین و پنکه و باد دوری کنند، روش خشک کردن سر بعد از حمام به این صورت است که بعد از بیرون آمدن از حمام سر را با حوله اول خشک نمایند ، سپس با حوله دوم خشک کنند ، سپس با شانه دندانه درشت موها شانه شود و بعد حوله سوم را به سر بسته و یک ساعت و نیم روی سر بماند .در حد امکان از سشوار استفاده نشود مگر عجله زیادی وجود داشته باشد.
 • هنگام بیرون آمدن از منزل به خصوص در فصول سرد ، به اندازه کافی سرو صورت را بپوشانند و حتی الامکان مجراهای بینی و دهان پوشیده باشد.

نکته :

 • اگر سردرد شما بیشتر در صبح زود اتفاق میفتد ، می تواند نشانه سینوزیت شدید باشد . چون در شب حفره بینی ملتهب می شود و در صبح سردرد ایجاد می شود.
 • بخور بابونه در درمان سینوزیت بسیار مفید است . به این منظور می توانید حدود پنج گرم بابونه را در داخل آب جوش ریخته و روی آن نفس بکشید.

پرهیزات:

پرهیز از غذاهای طبع سرد مانند سرکه ، ترشی ، چای ، سیب زمینی ، هوای سرد ، باد سرد ، حمام سرد ، آب سرد ، بستنی ، آب با غذا یا پس از غذا ممنوع است.همچنین تا دو ساعت پس از صرف غذا ، بالاخص غذاهای آبکی ، خواب ممنوع است.

درمان گیاهی :

 • جوشانده اسطوخودوس صبح وشب
 • گرد فلفل و آویشن ترکیب شود ، نزدیک بینی ببرید تا سبب عطسه شود
 • با جوشانده بابونه بخور دهید
 • روغن زیتون را شبها در گوش بچکانید
 • روغن سیاهدانه را هرشب دو قطره در هر سوراخ بینی بچکانید (سوزش آن طبیعی و تحمل این سوزش لازم است).از همین روغن صبح ها سه تا چهار قطره روی پیشانی بریزید و به شدت ماساژ دهید ، به مدت یک تا دوماه

کنترل اورژانسی درد سینوزیت :

 • نمک را گرم کنید در پارچه بپیچید روی موضع بگذارید
 • با بینی نفس نکشید و با دهان نفس بکشید