در کتاب های پزشکی ایرانی بیشترین ظروفی که به استفاده از آن ها توصیه شده ظروف شیشه ای ،مسی قلع اندود شده و چینی لعاب دار است.

دانش امروزی نیز اثبات نموده تقریبا تنها ظروفی که هیچگونه واکنشی با ماده غذایی نشان نداده و به هیچ وجه وارد غذا نمی شوند ، ظروف شیشه ای هستند.

در مورد مس قلع اندود یا چینی در هنگام پخت غذا باید مراقب بود که قطعات قلع یا لعاب جدا نشود زیرا ورود ذرات مس یا قطعات چینی به غذا مشکل ساز خواهد بود. ورود زیاد مس به بدن باعث مسمویت با مس شده و علائمی از جمله سردرد و تهوع ، ریزش مو ، بیش فعالی در کودکان ، افسردگی ، اسکیزوفرنی ، تحریک پذیری زیاد ، توهم و پارانویا را ایجاد نماید.

نکته قابل توجه اینکه ممکن است در قلعی کردن مس از سرب نیز استفاده شود که بسیار مضر است و در نتیجه در تهیه ظروف مسی قلع اندود باید دقت داشت.

استفاده از ظروف لعابی آبی از نوع سبز بهتر است.

ظروف ملامین به دلیل استفاده از پلیمرها و امکان بالای ورود آنها به غذا به هیچ وجه برای نگهداری و سرو غذا مناسب نیست.

ظروف چدنی که از آهن ساخته می شوند به شرط عدم استفاده از آلومینیوم در ترکیب آنها قابل استفاده خواهند بود.

ظروف روی حقیقی امروزه در دسترس قرار ندارند و در ساخت آنها بیشتر از آلومینیوم استفاده می شود که ورود آن به غذا عواقب کوتاه وطولانی مدت بسیاری از جمله یبوست ، اختلالات گوارشی ، پوکی استخوان و آلزایمر را به دنبال خواهد داشت.

ظروف استیل قادر به پخش یکنواخت حرارت نبوده و اصلا نباید در مجاورت طولانی مدت مواد ترش یا نمکی قرار بگیرند.

ظروف تفلون به شرط سالم بودن کامل کف و جداره ها در دماهای پایین در برخی موارد قابل استفاده هستند.اما وجود هرگونه پریدگی یا استفاده در دماهای بالا باعث آزاد سازی مواد و گازهای سمی و ورود آنها به غذا می شود. البته استفاده مداوم از این ظروف مخصوصا اگر کیفیت پایینی داشته باشند،به هیچ وجه توصیه نمی شود.

ظروف با روکش سرامیکی که به تازگی به بازار وارد شده اند مقاومت بیشتری نسبت به ظروف تفلون داشته و آزاد سازی گازهای سمی در دماهای بالا از آنها صورت نمی گیرد اما همین ظروف هم اگر به هردلیلی لایه سرامیکی فوقانی را از دست بدهند ممکن است باعث ورود مواد سمی لایه های زیرین به غذا شوند.

امکان ورود مواد سمی تمام ظروف به غیر از شیشه ای در مجاورت ترشی ها و شوری ها افزایش می یابد.

به طور کلی

تا حد امکان از پختن مواد ترش و شور در ظروفی غیر از پیرکس خودداری کنید.

نمک و ترشی هایی از جمله آبلیمو یا سرکه را در آخر پخت به غذا اضافه کنید.

برای نگهداری مواد غذایی در یخچال مخصوصا اگر ترش هستند از ظروف شیشه ای استفاده نمایید.