مزاج فصل ها

فصل بهار

مزاج فصل بهار گرم و مرطوب یا به عبارتی معتدل است. بهار خون را به حالت اعتدال می کشاند. رنگ چهره را سرخ می کند و گرمای موجود در آن مثل تابستان آن قدر شدید نیست که خود را بسوزاند و رنگ چهره را به زردی بکشاند. مزاج فصل بهار با مزاج کودکان و نوجوانان سازگار است.

خونریزی از بینی: تشدید بیماری های روانی در افراد سوداوی، پیدایش جوش و دمل، پیدایش خط خونی در دهان و حساسیت از جمله بیماری های شایع در این فصل می باشد که به علت افزایش خلط سودا در خون بدن می باشد.

برای معالجه بیماری های بهاری، انجام فصد خون، حجامت، خوردن انواع مواد ملین (نرم کننده)، مدر (ادرار آور) و استفراغ آور و پرهیز از پرخوری و نوشیدن مایعات زیاد در این فصل برای رقیق کردن اخلاط زیاد شده در خون مفید است.

فصل تابستان

مزاج فصل تابستان گرم و خشک است. در این فصل خلط صفرا در بدن افزایش یافته و خلط بلغم کاهش می یابد. به همین دلیل در این فصل، افراد صفراوی مزاج (۲۰ تا ۴۰ ساله) آسیب می بینند، ولی افراد بالای ۶۰ سال نیرو می گیرند و حالشان بهتر است.

همچنین به علت گرمی و خشکی هوا افرادی که از نظر جسمی ضعیف می باشند در شرایط خطرناکی قرار می گیرند.

بیماری هایی که در این فصل بروز می کند عبارتند از تب، لاغر شدن جسم، درد گوش، عفونت چشم و سایر بیماری های چشمی و جوش های صفراوی مانند آکنه.

میل کردن نوشیدنی های خنک و ترش مزه، سبزی ها، میوه های تازه مانند هندوانه، خیار، کاسنی، شربت آبلیمو، شربت زرشک در فصل تابستان مفید است.

فصل پائیز

مزاج فصل پائیز سرد و خشک است. پائیز فصل کاهش خلط خون می باشد. این فصل به علت خنک بودن هوا برای افراد پیر مناسب نمی باشد.

در فصل پائیز طحال بزرگ شده و موجب کم خونی می شود. نیری هاضمه و نیروی دفعی بدن نیز ضعیف می شود.

بیماری های فصل پائیز که به علت افزایش خلط سودا نیز بروز می کند عبارتند از: خارش پوستی، اگزما، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست، کچلی، انواع سرطان (سرطان اکثرا به علت افزایش خلط سودا در بدن است)، بزرگی طحال، تب، تکرر ادرار، درد مفاصل، درد سیاتیک، درد پشت، درد ران ها، یبوست، بیماری های ریوی، پیدایش یا بروز بیماری های عفونی خطرناک مثل سل.

خوردن میوه های پائیزی و مرکبات در فصل پائیز بسیار مفید است، زیرا باعث رقیق شدن خون و تولید خون تازه و سالم در بدن می شود.

همچنین استفاده از میوه های پائیزی ترش قبل از غذا و میوه های پائیزی شیرین بعد از غذا توصیه می شود.

فصل زمستان

فصل زمستان دارای طبع سرد و مرطوب است. در این فصل از میزان خشکی هوا کم شده و رو به رطوبت است.

انجام حجامت در این فصل توصیه نمی شود. خصوصا در مود افراد بلغمی که سرد مزاج هستند.

زمستان بیشتر از هر فصل دیگر خلط سودا را از بین می برد، زیرا در آن هوا سرد بوده و روز کوتاه و شب دراز است و بالعکس خلط بلغم را بالا می برد.

بیماری های فصل زمستان عبارتند از: بیماری های عفونی، سرماخوردگی، گرفتگی صدا، پهلو درد، سنگ کلیه و مثانه، پشت درد،بیماری های عصبی و سردردهای مزمن (سینوزیت و میگرن).

در این فصل مصرف غذاهای پخته شده، گوشت کباب مثل گوشت شتر که دارای طبع گرم است برای تعادل مزاج افراد بلغمی مناسب است.