یونجه

یونجه را به دلیل دارا بودن مقدار فراوانی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن سلطان گیاهان دارویی نامیده اند، یونجه سرشار از ویتامین های A،C،E،k، می باشد. یونجه دارای ۲۰% پروتئین، منیزیوم و آهن است.

یونجه از نظر اینکه دارای بسیاری از مواد معدنی می باشد شیره آن برای بچه هایی که در حال رشد هستند و استخوان بندی محکمی ندارند بسیار مفید است.

برای تهیه شیره یونجه باید ۳۰۰ گرم یونجه را در یک لیتر آب ریخت و آن را جوشانید تا مقدار آب آن به نصف تقلیل یابد سپس آن را صاف کرده و مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید که به صورت شربت درآید. مقدار مصرف برای اطفال ۲۰۰ گرم در روز و برای شیرخواران حدود ۵۰ گرم می باشد که می توان به شیر آنها اضافه کرد. اشخاص بزرگسال هم برای بالا بردن انرژی می توانند از این شیره استفاده کنند.

یونجه ملین است.

یونجه دو برابر اسفناج آهن دارد بنابراین خون ساز است و برای کسانی که به کم خونی مبتلا هستند مفید است.

یونجه به علت دارا بودن آهن برای درمان بیماری راشیتیسم به کار می رود.

عوارض کمبود ویتامین ث با خوردن یونجه از بین می رود.

کوبیده یونجه زخم را به سرعت التیام داده و از خونریزی جلوگیری می کند.

تخم یونجه قاعده آور است و برای این منظور تخم یونجه را به صورت دم کرده مصرف کنید.

دم کرده یونجه درمان اسهال است.

برای نرم کردن سینه و تسکین سرفه روزی ۲-۳ فنجان دم کرده تخم یونجه را مصرف کنید.

برای درمان رعشه تخم یونجه را در روغن بریزید و مدت یک هفته جلوی آفتاب بگذارید سپس آن را صاف کنید و روزی چند قاشق آن را بخورید و همچنین روی اعضایی که رعشه دارند بمالید.

یونجه از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم و تر است (تازه ی آن) و خشک آن گرم و خشک است.

عرق یونجه :

عرق یونجه دارای خواص درمانی فراوان است و مصرف عرق یونجه موجب تقویت عمومی بدن (درمان تقویت عمومی بدن) و تقویت اعصاب و تقویت و استحکام استخوان ها و جلوگیری از رعشه و لقوه و مخصوصا لرزش دست ها و لرزش اعضا (پارکینسون) و جلوگیری از خون ریزی به علت داشتن ویتامین ث و مفید برای رشد اطفال و زیاد کننده ی شیر مادر و مفید برای چاق شدن افراد نحیف و لاغر می باشد، عرق یونجه به علت داشتن ماده ی ساپونین در ترک اعتیاد بسیار موثر است می توان عرق یونجه را در بازار تجارت که به نام عرق اسپست نامیده می شود، پیدا کرد.

مضرات:

با همه مزایایی که یونجه دارد، در خوردن تازه آن نباید زیاده روی کرد زیرا بسیار نفاخ است و حتی حیواناتی که به مقدار زیاد از آن می خورند به علت گاز زیاد ممکن است تلف شوند.